Soru Cevaplar

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Atölye Muğla Bir tarafından 1 yıl 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #26871
   Atölye Muğla Bir 
  Yönetici

  Hemşehri Başarıları

  No Achievements Yet!

  S: Bilgisayar ortamı kullanılmadan, el çizimi ile hazırlanan tasarımlar tasarım çağrısına katılabilir mi? Çizimlerimizi renklendirebilir miyiz?
  C: İllüstrasyon ve desenler çeşitli ürünlerde basılacağından bilgisayar ortamında hazırlanmış vektör görseller olmaları gerekiyor. Maalesef el çizimini uygulayamıyoruz. Renklendirme tasarımcının şeçimidir. Baskı orjinaline uygun olarak yapılacaktır.

  S: Tasarım çağrısına Muğla dışından katılabilir miyiz?
  C: Katılım herkese açıktır.

  S: 2 kişilik grup olarak katılabiliyor muyuz?
  C: Evet, 2 kişinin de adı tasarım şablonunda yer alacaktır.

  S: İlçelerden birine illüstrasyon çizerken örnekte belirttiğiniz üzere Muğlanın baş harfi üzerinden mi ilerleyeceğiz yoksa yapacağımız ilçelerin baş harflerinden mi?
  C: Örnek sadece şablon dolumunu göstermek amaçlıdır. İllüstrasyonun ilçe harflariyle kısıtlı kalması gerekmiyor. İlçenin herhangi bir değerini ön plana çıkaran bir çizim de olabilir. Hedefimiz bu çizimin desene dönüştüğünde de ürünlerde kullanılabilir olmasıdır.

  S: Tasarlayacağımız deseni ilçenin ismini kullanarak mı tasarlayacağız, yoksa ilçenin baş harfini mi kullanarak tasarlayacağız , ya da tamamen ilçenin isminden bağımsız sadece ilçeye özgü özellikleri kullanarak mı tasarlayacağız?
  C: İlçe ismi kullanmak ya da kullanmamak tamamen tasarımcıya bağlıdır. Herhangi bir koşul bulunmuyor.

  S: Çağrıya katılmak için https://muglabir.com/ adresine kayıt yaptırmak gerekiyor mu?
  13 ilçenin hepsine tasarım yapmak zorunda mıyız? Tasarladığımız desenleri yerleştireceğimiz mock up’ları sitede bulamadım.Sitede var mı yoksa biz internetten mi indirelim?
  C: Tasarım çağrısına katılmak için siteye kayıt yapmanız zorunlu değil fakat soru cevapları takip etmeniz ve katılımcı grup olarak iletişimde kalmamız açısından öneriyoruz.
  13 ilçenin tamamına tasarım yapmak zorunlu değildir. Bir ya da birkaç desen tasarımı ile katılım sağlayabilirsiniz. Bu durumda her tasarım için ayrı şablon hazırlanmalıdır.
  Tasarım şablonunu linkten indirebilirsiniz. https://muglabir.com/wp-content/uploads/cagri_sablon.pdf
  Tasarım şartnamesi ise bu linktedir. https://muglabir.com/wp-content/uploads/sartname.pdf

  S: İllüstrasyonlar renk içerebilir mi? Ve desenler illüstrasyonun üremesi ile oluşacak şekilde mi tasarlanmalı yoksa değişiklikler yapılabilir mi?
  C: Tasarımlar renk içerebilir, desen tasarımında sadece rulo kumaş baskı yapıldığında devamlılık olması önemlidir. İllüstrasyondan farklılaşan bir desen tasarlanabilir.

  S: 13 İlçe 13 Desen Tasarım Yarışmasına grup olarak katılabilmemiz mümkün mü?
  C: Grup olarak ve birden fazla tasarımla çağrıya katılabilirsiniz.

  S: Şartname dosyasında ‘Desen çalışmaları, rulo kumaş baskı yapıldığında devamlılığı olacak biçimde hazırlanmalıdır. ‘ yazıyor. Öyleyse ben tasarımımı size sürekli devam eden bir desen şeklinde mi hazırlamalıyım?
  C: Hem illüstrasyon hem de desen çalışmalarını, linkteki şablona yerleştirerek teslim etmeniz beklenmektedir.
  https://muglabir.com/wp-content/uploads/cagri_sablon.pdf

  S: Ayrıca tasarım çağrısı ile ilgili şartnamede paylaştığınız şablonlar A4 boyutunda değil ve iki sayfa; ancak yine şartnamede A4 boyutta kaydedilmesi gerektiği yazıyor ve orjinal boyutunda kaydedip göndermemiz gerektiği yazıyor. Örnek şablon ise tek sayfa olarak gösterilmiş.
  Kısacası orjinal boyutunda kaydedersem ya tek sayfa olamayacak ya da A4 olamayacak bu konuda da kafa karışıklığımı giderebilirseniz çok memnun olurum.
  C: Şablonu illustator’da açıp çiziminizi yerleştirdikten sonra tek bi jpeg olarak kaydedebilirsiniz.
  A4 boyutu yazısı yanlışlıkla şartnameden çıkarılmamış. Kusura bakmayın.

  S: 13 Ilce 13 Desen yarismasi icin basvuru yapacagim. Bir sorum var. Her katilimci 13 ilcenin 13ünü de çalışmak durumunda mı? Yani 13 adet desen mi cizmem gerekiyor. Yoksa sadece 1 yada daha fazla ilce için tasarım teslimi mümkün mü?
  C: İstediğiniz sayıda çizim ile başvurabilirsiniz. Bir ilçe için birkaç adet de yollayabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlamamız yoktur.

  S: Desen yarismasi icin bir sorum var. 2 sayfa olarak verilen sablonun 2.sayfasinda objelere yerlestirilen illustrasyonlarin cozunurluk siniri nedir? Objelere yerlestirdigimde, yakinlastirdiginizda cozunurluk dusuyor. Bu sorun olur mu?
  C: Merhabalar, sorun değil, kabaca ürün üzerinde nasıl durduğunu görmek için kullanıyoruz o kısmı. Daha sonra online bi kitapçık hazırlayıp tüm başvuruları sergileyeceğiz.

  S: Yarışmayla ilgili birkaç sorum var:
  1- İllustrasyon ve/veya desen tasarımlarında ilçe adı mutlaka yazmalı mı?
  2- Ürün mock-up’ları için psd dosyalarına ihtiyacımız var. Nasıl elde edebiliriz ?
  3- Bir ilçe için birden fazla illustrasyon ve desen tasarımımızı gönderebilir miyiz ?
  C: Sırasıyla cevap verelim.
  1. Yazmasına gerek yok, ilçenin değeri ile vurgulayabilirsiniz.
  2. Psd dosyaları çanta ve defter için var fakat boyutları fazla büyük olduğundan şablona dahil etmedik. Çiziminizi pdf’i illustrator’de kabaca yerleştirmeniz yeterli olur.
  3. Gönderebilirsiniz.

  S: Merhaba, hazırlamış olduğum tasarımı şartnamede belirttiğiniz şablona yükleyemiyorum. Üzerine illustrator dosyasını sürüklediğim zaman yeni bir PDF penceresinde gözüküyor. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
  C: Şablonun pdf dosyasını birlikte aç diyip, illustrator’u seçerek çiziminizi yerleştirebilirsiniz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

İLETİŞİM

Bize görüş ve önerilerinizi yazın.

Gönderiliyor
atolyemuglabir.org
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account

X